Zapachniało świętami!

Zapachniało świętami!

W poniedziałek, 5 grudnia, na naszych szkolnych korytarzach rozniósł się piękny zapach zbliżających się świąt. Miód, cynamon, goździki to aromaty towarzyszące najbardziej tradycyjnym wypiekom przygotowywanym na Boże Narodzenie. Oczywiście chodzi  o pierniki!

Już od samego rana uczniowie klasy IIIa ubrani w fartuszki i wyposażeni w wałki, foremki i ogromny zapał do pracy ruszyli do stołówki, gdzie zmierzyli się z piernikowym ciastem przygotowanym według starej receptury. Zaczęło się od wyrobienia fragmentu ciasta, potem wałkowanie na odpowiednią grubość i nareszcie wykrawanie różnych kształtów. Bardzo sprawnie blaszki do wypieków wypełniły się sercami, bałwankami, katarzynkami, gwiazdkami, księżycami i innymi kształtami. Ciasto zniknęło bardzo szybko! Potem blaszki trafiły do pieca i po kilkunastu minutach pierwsze pierniki były już gotowe.

Następnego dnia przyszedł czas na ulubione dekorowanie! Tym razem w ruch poszły polewy, lukier, koraliki i różnobarwne posypki. Dzięki nim i oczywiście wielkiemu zaangażowaniu wyobraźni oraz zdolnościom plastycznym naszych dzieci  powstały maleńkie, słodkie dzieła sztuki. Wyglądają przepięknie i tak samo smakują, o czym mali cukiernicy już mieli okazję się przekonać.

Dwa dni wspólnej pracy, duża pomoc rodziców w przygotowaniu produktów i wsparcie pań kucharek to niesamowite przedsięwzięcie. Bardzo dziękujemy! Jednak nic tak nie cieszy jak efekt takich wspólnych działań! To wspaniała zabawa i coś co dzieci uwielbiają! Zachęcamy wszystkich do wspólnych wypieków i oczywiście możecie liczyć na nasze wsparcie, bo pieczemy nie pierwszy raz!

Teraz piernikowe serca  pięknie zapakujemy i będą świątecznym upominkiem dla naszych rodziców zaproszonych na klasowe „Jasełka”. Pozostałe pierniki ozdobią i wzbogacą stoły podczas tego spotkania, a także naszej klasowej wigilii.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Nowacka