Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie

Wizyta w Muzeum Piekarstwa w Pleszewie

12 listopada br. uczniowie klasy I c gimnazjum wraz z nauczycielem p. Grzegorzem Baranem, w ramach realizacji programu edukacji regionalnej, odwiedzili Muzeum Piekarstwa w Pleszewie.

Organizatorem wizyty był Michał Tomczak.

Obiekt zajmuje pomieszczenia po dawnej piekarni, która działała w tym miejscu od 1913 r. Obecnie właściciele państwo Grażyna i Tomasz Vogt wybudowali nowoczesną piekarnię, poza miastem. Muzeum ukazuje dorobek wielopokoleniowej rodziny, która od 180 lat zajmuje się wypiekiem pieczywa. Jest w nim wiele zabytkowych sprzętów do wyrobu ciast. Gospodarze obiektu wystawili na pokaz także historyczne dokumenty Pleszewskiego Cechu Piekarskiego, archiwalne fotografie i dyplomy. Najcenniejszym eksponatem jest tzw. piec piersiowy, który służył aż pięciu pokoleniom rodziny Vogtów.

Podczas spotkania uczniowie pod opieką pracownika piekarni, mogli własnoręcznie z ciasta kształtować bułki, rogaliki i inne formy, w zależności od ich pomysłowości.

W czasie, gdy zwiedzający oglądali film o historii chleba, efekty ich pracy wypiekały się. Po obejrzeniu prezentacji, uczniowie odebrali przygotowane pieczywo.

Wizyta w muzeum z pewnością poszerzyła wiedzę o piekarstwie, zawodzie piekarza oraz jego historycznym warsztacie.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Tekst: Grzegorz Baran

Zdjęcia: Paula Jagła