Wielkopolskie Dni Stop Uzależnieniom

Wielkopolskie Dni Stop Uzależnieniom

W dniach 13-17 kwietna trwały obchody Tygodnia Obywatelskiego organizowane w ramach Wielkopolskich Dni Stop Uzależnieniom. Tydzień obywatelski rozpoczął się w poniedziałek. Wówczas w naszej szkole pojawiła się p. Zuzanna Szczudlik, prezes Fundacji Animacja.  Spotkanie w klasach II a i II b gimnazjum dotyczyło wprowadzenia w tematykę funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz możliwości realizacji własnych pasji i pomysłów.

We wtorek w tych samych klasach gimnazjum odbyło się spotkanie z p. Włodzimierzem Grobysem, który jest Radnym Rady Miasta i Gminy Pleszew, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Pleszewie oraz p. Tomaszem Zawadą, prezesem Stali Pleszew. Hasło przewodnie tego dnia brzmiało: „Społecznicy i samorządowcy. Jak wpływają na życie mieszkańców?”

Nasi goście przedstawili swoją ścieżkę życiową, opowiedzieli o tym, dlaczego działają w samorządzie, czym zajmują się w Radzie lub Zarządzie oraz w jakich komisjach pracują.

Kolejny dzień Tygodnia Obywatelskiego to Gra Miejska. Jej celem było zapoznanie młodzieży z lokalnymi instytucjami/organizacjami, poznanie sektora pozarządowego w powiecie pleszewskim. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie gimnazjum: Maja Pawłowska, Bartosz Wieliński, Maciej Bielawny, Aleksandra Wasielewska, Aleksandra Walkowiak. Niestety, nie udało nam się zdobyć żadnej nagrody, ale młodzież walczyła dzielnie.

W kolejnym dniu obchodów Tygodnia Obywatelskiego przeprowadzono debatę na temat       Czy społecznicy zmieniają świat?

Jej głównym gościem był Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak      Uczestnikami  debaty byli również:

  1. Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski,
  2. Arkadiusz Ptak- Wiceburmistrz Miasta i Gminy Pleszew,
  3. Sława Madalińska – Komendantka Hufca ZHP w Pleszewie,
  4. Grzegorz Jenerowicz – Lider Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolność.

Moderatorem debaty była p. Lucyna Roszak.

 

Rozmawiano o tym, jak aktywność społeczna na rzecz dzieci i młodzieży wpłynęła na rozwój zawodowy i osobisty naszych gości.

Nasza drużyna, którą reprezentowała klasa II b gimnazjum wygrała talon do pizzerii. Gratulujemy.

W ostatnim dniu obchodów Tygodnia Obywatelskiego uczniowie ZSP nr 2 (klasy: IV b, IV c, I a gimnazjum, II b gimnazjum) wzięli udział w koncercie charytatywnym na rzecz Olka Grabowskiego, u którego wykryto chorobę nowotworową. Olek jest uczniem klasy I d Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie.

 

tekst: R. Adamek