Wielkanocne eksperymenty z jajkiem

Wielkanocne eksperymenty z jajkiem

Jajko ma bardzo wiele zastosowań, służy nie tylko do jedzenia, ale również do poeksperymentowania, o czym przekonali się 8 kwietnia uczniowie klasy 1a, podczas warsztatów pt: „Wielkanocne eksperymenty z jajkiem”. Na początku zajęć uczniowie przypomnieli sobie budowę jajka oraz próbowali znaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie: „ Co było pierwsze, jajko czy kura?”. W dalszej części spotkania uczniowie mieli okazje do obserwowania i szukania odpowiedzi na pytania dotyczące samego jajka. Przeprowadzili kilka eksperymentów z wykorzystaniem jajka, takich jak: tańczące jajko, skaczące jajko, pływające jajko, oddzielanie białka od żółtka, stojące jajko. Dzięki tym eksperymentom uczniowie nauczyli
się odróżniać jajko surowe od gotowanego oraz nauczyli się oddzielać białko od żółtka. Swoją podróż po świecie eksperymentów zakończyli eksperymentem pt: waga z jajek,  które wywołało wśród dzieci najwięcej emocji.
Uczniowie klasy 1a uwielbiają eksperymentować. Poprzez własne doświadczenia i wielozmysłowe doznania uczą się szybko i trwale. Celem warsztatów było rozbudzanie wśród uczniów ciekawości otaczającym ich światem oraz nauczenie ich dokonywania obserwacji i wyciągania wniosków z przeprowadzanych doświadczeń.