Świąteczne wypieki

Świąteczne wypieki

Pieczenie pierników to tradycja Świąt Bożego Narodzenia. Ich zapach każdego wprowadza w piękny, świąteczny nastrój.  Przygotowane według starej receptury pierniki są ozdobą świątecznego stołu. Pracy przy ich przygotowaniu jest jednak dużo, o czym przekonali się uczniowie klasy 3a. Najpierw zgromadzenie wszystkich produktów, potem zagniatanie ciasta, wałkowanie na odpowiednią grubość, wykrawanie foremkami różnych kształtów i wreszcie układanie na blaszkach i pieczenie. To wszystko działo się w szkolnej stołówce od samego rana w środę, 11 grudnia. Uczniowie w fartuszkach, uzbrojeni w wałki i foremki z radością przystąpili do świątecznych wypieków. Zadanie nie było takie trudne, bo uczniowie już po raz kolejny piekli pierniki w szkole. Każdy był bardzo zaangażowany, bo takie zajęcia sprawiają dużo radości.

Następnie nadszedł czas najprzyjemniejszy- lukrowanie i ozdabianie pierników. W ruch poszły różne posypki, rozmaite koraliki, polewy, lukier, a nawet spożywcze pisaki. Efekt jest wspaniały!

Tak przygotowane piernikowe serca będą upominkiem dla rodziców podczas świątecznego spotkania oraz słodkim dodatkiem naszej klasowej wigilii.

Bardzo dziękujemy paniom kucharkom, które umożliwiają nam realizowanie takich ciekawych pomysłów.

 

tekst i zdjęcia: Jolanta Nowacka