Przygotowania klasy IIIa do projektu ekologicznego „Ziemia-Powietrze-Woda”

Przygotowania klasy IIIa do projektu ekologicznego „Ziemia-Powietrze-Woda”

Klasa IIIa z wychowawcą p. J. Nowacką 14 stycznia br. uczestniczyła w gali rozdania nagród Konkursu  ekologicznego konkursu “Ziemia – powietrze – woda” organizowanego przez Miasto i Gminę Pleszew w ramach projektu „Smart Pleszew”. Klasa IIIa zajęła ze swoim projektem „Eko-ławki” II miejsce w module POWIERTZE.

Uczniowie przygotowywali się do realizacji projektu od grudnia 2019 r. W pierwszym etapie (10 grudnia)  dzieci zapoznały się z tematyką ekologiczną . Podczas zajęć uczniowie klasy III obejrzeli prezentację multimedialną  pt. „Ekologiczne stacje, zielone eko-ławki” przygotowaną przez K.Bocheńską- Świdowicz.  Dzieci po zajęciach potrafiły opowiedzieć skąd bierzemy prąd, jakie mamy rodzaje elektrowni, jakie przedmioty codziennego użytku wykonane  są z ropy, co to są farmy fotowoltaiczne oraz  jaka jest różnica między panelami solarnymi a fotowoltaicznymi. Ponadto uczniowie wykazali się dużą fantazja i kreatywnością, opisując jakie funkcje może mieć „zielona ławka”. Klasa IIIa obejrzała także futurystyczne projekty nowoczesnych ekologicznych miast.

W kolejnym etapie (17 grudnia) dzieci na zajęciach pod opieką wychowawcy i stażystki realizowały pracę konkursową.  Dzieci zdecydowały, że skupią się na module POWIETRZE i wykonają model ekologicznej ławki.  Ławka klasy IIIa  jest modelem przestrzennym, wykonanym w myśl recyclingu. Projekt ławki ma ogrom funkcji wymyślonych przez dzieci, jest zasilany przez panel słoneczny, posiada  m.in. oświetlenie LED, bankomat, gazetomat, stojak na rowery, mapę z lokalizacją, informator turystyczny, indukcyjną ładowarkę do telefonu, podgrzewane siedzisko na zimę, ładowanie urządzeń mobilnych na USB,WIFI, filtr wody pitnej, miernik antysmogowy, wandaloodporny przycisk, monitoring otoczenia, wyświetlacz dotykowy. Ta ławka to jednym słowem prawdziwy majstersztyk, nic dziwnego, że została oceniona przez jury tak wysoko. Kreatywność naszych uczniów nie zna granic. Zwycięzcom gratulujemy tak wysokiego miejsca.

tekst i zdjęcia: K. Bocheńska-Świdowicz