Porozmawiajmy o wadach postawy

Porozmawiajmy o wadach postawy

1450689341583

W trosce o zdrowie naszych uczniów nauczyciele wychowania fizycznego wprowadzili innowację pedagogiczną pod nazwą „Gimnastyka korekcyjna na lekcjach wychowania fizycznego”. W ramach innowacji nauczyciele na każdej lekcji wprowadzają minimum dwa ćwiczenia korekcyjne, które mają na celu poprawę postawy uczniów oraz wykształcenie u nich nawyku dbania o prawidłową sylwetkę. Ważne jest, aby uczniowie znali również podstawowe wiadomości o mechanizmach wad postawy, ich przyczynach oraz ich wpływu na dalsze życie i zdrowie.

W tym celu 21 grudnia 2015 roku gościliśmy w szkole panią Magdalenę Nawrocką – fizjoterapeutkę, trenera personalnego, trenera Nordic Walking.
W swojej prezentacji pani Magda w bardzo ciekawy, przystępny i obrazowy sposób odpowiedziała na nurtujące nas pytania. Uczniowie klasy IIIa, IIIb, Ib, VIa, Vb oraz Va dowiedzieli się między innymi jak samodzielnie korygować swoją postawę, na co zwracać największą uwagę. Równie ważny okazał się sposób siedzenia przy biurku, noszenia ciężkich przedmiotów czy dobór odpowiedniego obuwia.

Podsumowując swoją prelekcję pani Nawrocka podkreśliła znaczenie uprawiania sportu w życiu uczniów. To jak spędzamy czas wolny ma bezpośredni wpływ na naszą sylwetkę, samopoczucie i komfort życia. Zachęciła do wszelakiej aktywności fizycznej jako panaceum na zdrowie i uśmiech każdego dnia.

W drugiej części naszego spotkania pani Magda odpowiedziała na kilka pytań dotyczących roli sportu w jej życiu. Jest ona bowiem najlepszym przykładem na to że „Sport to droga do sukcesu”. Jest to hasło towarzyszące nam w tym okresie w znanym już naszym uczniom „WF z klasą”. Sport towarzyszył pani Nawrockiej przez całe życie zarówno zawodowe jak i prywatne. Sport nauczył dyscypliny, hartował w zwycięstwach i porażkach, ułatwiał kontakt z innymi ludźmi, relaksował. Nasza rozmówczyni swoją pasją zaraziła całą rodzinę, którą aktywnie spędza każdą wolną chwilę.

tekst i zdjęcia: M. Adamska