Piramidy zdrowego odżywiania

Piramidy zdrowego odżywiania

W lutym uczniowie klas IVa i IVb poznawali na lekcjach przyrody zasady zdrowego odżywiania, rolę składników pokarmowych budujących i regulujących pracę organizmu człowieka oraz zasady prawidłowego i estetycznego przygotowywania posiłków. Swoją wiedzę wykorzystali w praktyce wykonując trójwymiarowe piramidy zdrowia lub plakaty.

Wystawa prac uczniów kl. IVa i IVb

Zdrowe odżywianie i zbilansowana dieta jest bardzo aktualnym tematem, ponieważ w szkołach jest coraz więcej dzieci z nadwagą, a choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca typu II, choroby serca, osteoporoza atakują coraz młodsze pokolenia.  Jeżeli chodzi o samą piramidę, to ostatnio zmieniło się podejście do niektórych produktów.  Instytut żywności i żywienia ogłosił w 2015 roku nową piramidę, w której największą nowością jest umieszczenie u podstawy piramidy aktywności fizycznej. Piramida to graficzny obraz odpowiednich proporcji różnych niezbędnych w codziennej diecie grup produktów spożywczych. Im wyższe piętro piramidy tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.  Jeżeli osoba zdrowa będzie przestrzegała tych zasad daje jej to szanse na zdrowe i długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat życia.

Dzieci wykonując swoje prace angażowali wszystkich członków rodziny tworząc niesamowicie pomysłowe prace. Najbardziej oryginalny projekt budzący wiele emocji wykonała Michalina Czerwińska z IVa, która z plasteliny ulepiła ludziki uprawiające sporty a na górnych piętrach piramidy umieściła prawdziwe produkty. Wszystkie prace zasługują na uznane za pomysłowość i estetykę. Zostaną one zaprezentowane na terenie pleszewskiego szpitala w kwietniu w trakcie akcji „Biała sobota”.

tekst i zdjęcia: B. Półtoraczyk-Cendrowska