„ Od pszczółki do świecy”

„ Od pszczółki do świecy”

W piątek, 25 maja, w klasie Ia odbyły się zajęcia otwarte-  „Warsztaty wykonywania żelowych świeczek”, które przygotowała i przeprowadziła pani Karolina Bocheńska. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawostek dotyczących życia pszczół. Dzięki prezentowanym naturalnym okazom, pochodzącym prosto z pasieki, dzieci dowiedziały się na czym polega hodowla tych interesujących owadów i praca pszczelarza. Uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy plaster miodu, pyłek i wosk pszczeli, oraz świece wykonane z wosku pszczelego. Chętni posmakowali nawet świeżutkiego miodu!

Uczniowie obejrzeli też bardzo ciekawą prezentację multimedialną pt. „Od pszczółki do plastra miodu”. Dzięki niej wszyscy zrozumieli, co tak naprawdę oznacza powiedzenie „pracowity jak pszczółka” i jak bardzo pożyteczne są te maleńkie owady.

Następnie uczniowie przystąpili do wykonywania świeczek. Naturalny wosk zastąpił co prawda wosk parafinowy, ale świeczki wykonane przez uczniów prezentowały się wspaniale! Samodzielne ich wykonanie sprawiło wszystkim dużo przyjemności!

Dzieci pod czujnym okiem pani Karoliny komponowały według własnego pomysłu najpierw „dno morskie” zamknięte w słoiczku, wykorzystując do tego kolorowe żwirki, muszle, brokat i inne elementy ozdobne. Następnie umieściły knot i całość została zalana rozpuszczonym woskiem, który w naturalny sposób utworzył nawet bąbelki. Po kilku minutach można już było  ozdobić świeczki kolorowymi tasiemkami. Na koniec uczniowie przymocowali etykietkę dla Rodziców z własnoręcznym podpisem, gdyż powstałe świeczki były niespodzianką z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości, były okazją do nauki i świetnej zabawy.

Bardzo dziękujemy pani Karolinie za taką ciekawą lekcję!

 

Tekst i zdjęcia: Jolanta Nowacka