Niezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historii

Szlak Piastowski

Na początku czerwca uczniowie klas IV wyjechali na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Pierwszym punktem programu było Gniezno. Uczestnicy wyjazdu udali się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie mogli zobaczyć Drzwi Gnieźnieńskie z ilustracjami życia i śmierci św. Wojciecha. Wiele emocji wzbudził sarkofag z relikwiami świętego. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pani przewodnik. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry, wejściu na wieżę kościelną,  zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Kolejnym punktem wycieczki był Biskupin – Rezerwat Archeologiczny. Uczniowie mogli zobaczyć fragmenty muru obronnego, rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e.

Następnie udano się na zwiedzanie wyspy Ostrów Lednicki o pow.7,5 ha., położonej na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby życia Mieszka I. Uczestnicy na wyspę dopłynęli promem, co było niemałą atrakcją. Kolejnym etapem było zwiedzanie Muzeum pierwszych Piastów na Lednicy.

W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, zapoznali się z zabytkami architektury wiejskiej z XIV-XIX w. Był to ostatni punkt programu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, uczniowie dotarli do Pleszewa, trzymając w ręku miecz i tarczę.

 

tekst: Grażyna Szymaniak

zdjęcia: S. Kałka