Nasze inspiracje z Basią

Nasze inspiracje z Basią

NASZE INSPIRACJE Z BASIĄ to projekt czytelniczy zrealizowany  przez uczniów klasy I b, którego celem było rozbudzenie dziecięcych zainteresowań, korzystanie ze zbiorów szkolnej biblioteki, dążenie do wyznaczonego celu, ukazanie metod radzenia sobie ze swoimi emocjami.

Główna postać projektu BASIA to bohaterka serii książek Zofi Staneckiej oraz Marianny Oklejak.  Projekt opierał się na czytaniu głośnym przez nauczyciela fragmentów przygód Basi.
Po wysłuchaniu książki dzieci rozmawiały z wychowawczynią o sposobach radzenia sobie
w  trudnych sytuacjach oraz zwracania się do dorosłych z prośbą o pomoc. Uczniowie wzięli  również udział w zabawie ,,Dokończ zdanie” rzucając piłkę kończyły rozpoczęte przez nauczyciela zdanie: ,,Na bezludną wyspę zabiorę…”, ,,Smucę się gdy….”, „Najbardziej cieszy mnie….”. Dzieci wypowiadały się również na temat swoich  marzeń i zainteresowań.
Atrakcję stanowiła prezentacja kart zbieranych przez klasowych kolekcjonerów.
Wśród chłopców największą popularnością cieszyły się karty z piłkarzami reprezentującymi europejskie drużyny piłkarskie. Dziewczynki to miłośniczki zwierząt. Dużo radości sprawiła dzieciom wymiana kart i wzbogacanie swoich zbiorów.

Kolejnym punktem projektu było wykonanie przez uczniów ilustracji do wybranego fragmentu książki, które wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez szkolną bibliotekę pt. „Basia moja przyjaciółka.

Uczniowie wybierali również ulubioną przygodę Basi. Najwięcej głosów otrzymała książka:”Basia jako baletnica” oraz „Basia piłkarz”.

Podsumowaniem projektu  było zorganizowanie „Dnia z Basią”, który  odbył się w sali gimnastycznej. Dziewczynki tego dnia ubrane były w stroje baletnic, a chłopcy w stroje zawodników piłkarskich.  W programie „Dnia Basi” było m.in. zabawy przy muzyce ze wstążkami oraz mecz piłkarski.

tekst i zdjęcia: R. Warkocka