Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”- te słowa rozbrzmiewały w auli naszej szkoły.

Dzień  10 listopada był wyjątkowy! W budynku klas młodszych zapanował prawdziwie patriotyczny nastrój. Szkolna aula przybrała biało- czerwone kolory. Wszystko to za sprawą Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Z tej okazji dzieci z klasy II c i II e przygotowały uroczysty apel.

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania uczniowie znaleźli odpowiedź w filmie animowanym rekomendowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Film nosił tytuł „Polak Mały” i był częścią „Historii w kolorach” dla młodszych dzieci.

Młodzi Polacy z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali  cztery zwrotki  Hymnu Państwowego. Klasa II c przygotowała dialog muzyczny z wykorzystaniem pieśni „O mój rozmarynie” i „Białe róże” , a klasa II e recytowała wiersz „Niepodległość”. W czasie uroczystości nie zabrakło innych pieśni patriotycznych. Klasy pierwsze zaśpiewały utwór „Przybyli ułani pod okienko”, klasy drugie wykonały pieśń „Wojenko, wojenko”. Klasy trzecie zakończyły akademię przejmującym wykonaniem „Roty”.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności klas młodszych, ten dzień będziemy jeszcze długo pamiętać.

 

Tekst: Agnieszka Korach   zdjęcia: Marzena Kłakulak-Kucała