MegaMisja…

MegaMisja…

W naszej szkole, jako jedynej w  Pleszewie, uczniowie klasy Ic i IId uczestniczą w zajęciach z MegaMisji. Czym jest owa MegaMisja? Otóż jest to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego  celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli oraz  ich uczniów. Program ma na celu to, aby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.

MegaMisja to odpowiedź na potrzeby najmłodszych użytkowników mediów. Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechaniźmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupach, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacają wyposażenie placówki.

Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji stawia się na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie zarówno kompetencji cyfrowych jak i społecznych.

Honorowym ambasadorem programu Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci, a honorowymi patronami zostały Ministerstwa: Cyfryzacji oraz Edukacji Narodowej.

O tym, że jest to wyjątkowy program, przekonała się redaktor naczelna Gazety Pleszewskiej, Pani Zuzanna Musielak-Rybak, która gościła w naszej szkole na zaproszenie uczniów klas biorących udział w programie. Jednak zanim zadała pytania, to uczniowie przeprowadzili wywiad z Panią redaktor. Pytania były  przemyślane, aczkolwiek były też takie, które bardzo zaskakiwały…Na zakończenie wywiadu wszyscy  stanęli do wspólnej fotografii i podziękowali gościowi za wyjątkowe spotkanie.

 

tekst: Marzena Kłakulak-Kucała, zdjęcia: Renata Frąszczak