Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Inicjatywa ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

W naszej szkole w ramach programu do tej pory zakupione zostały sprzęty do:

a) pracowni będącej studiem nagrań, w skład której wchodzą: kamera przenośna, statyw z akcesoriami, mikroport z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofony (kierunkowy i nagłowny), gimbal, greenscreen, konsola/mikser dźwięku z akcesoriami, słuchawki studyjne i nagłośnienie

b) pracowni druku 3D, w której znajdują się następujące elementy: trzy drukarki 3D, skaner 3D kompatybilny z drukarkami, laptop do obsługi drukarki 3D (projektowanie 3D) oraz mikrokontrolery (pięć zestawów) z czujnikami i akcesoriami.

 

Zakupione sprzęty mają w zamyśle służyć całej społeczności szkolnej zarówno w ramach zajęć pozalekcyjnych jak i lekcji przedmiotowych.

Studio nagrań wykorzystywane będzie do tworzenia szkolnych materiałów promocyjnych, przedstawiania pasji i zainteresowań naszych uczniów a w niedalekiej przyszłości do tworzenia cyklicznych materiałów audio/wideo umieszczanych na kanale szkolnym na YouTube.

Pracownia druku 3D będzie wykorzystywana przede wszystkim podczas zajęć pozalekcyjnych (druk 3D to proces dość długotrwały), natomiast mikrokontrolery podczas zajęć z techniki i informatyki jak i zajęć pozalekcyjnych prowadzonych dla zainteresowanych uczniów