Jesienne eksperymentowanie

Jesienne eksperymentowanie

,,Mali przyrodnicy Pleszewskiej Dwójki i Przedszkola Słonecznego – badacze i obserwatorzy” to innowacja pedagogiczna łącząca dwie placówki. Realizacja  treści innowacyjnych  nastąpi  w roku szkolnym 2018/2019 podczas zajęć w przedszkolu i szkole. Inspiracją do stworzenia 3 edycji było organizowanie w roku szkolnym 2017/2018 cyklicznych zajęć  w grupie Żonkile.

5 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Pleszewie odbyły się pierwsze zajęcia w ramach powyższej innowacji.

Piątkowe zajęcia  adresowane były dla dzieci 6 letnich. Ponieważ październik  nieodzownie kojarzy się z jesienią, nie zabrakło eksperymentów związanych z tą porą roku. Dzieci miały okazję poprzez realizację tematu kompleksowego „Jesienne eksperymenty” poznać tajemnice tych zjawisk, a także mogły poeksperymentować prowadząc doświadczenia i zabawy badawcze posługując się sprzętem laboratoryjnym.  Największą frajdę sprawiły dzieciom żywe niespodzianki przyrodnicze- spotkanie z jeżem i mrówkami. W czasie zajęć opiekunki zwierząt- Kaja Grząbka i Michalina Regulska  opowiadały o życiu i zwyczajach tych zwierząt. Punktem kulminacyjnym był eksperyment przeprowadzony przez Panią Dorotę – wychowawcę grupy pt. ,, Wybuchowa dynia’’. Nie zabrakło również zabaw sensorycznych przygotowanych dla naszych gości przez panią Agnieszkę  Wojtkowiak. W celu stworzenia możliwości poznania przez dzieci przedszkolne nowych, starszych kolegów, asystowali  przy zajęciach  uczniowie klasy IV d- Amelia Filipowicz oraz Maja Żakowska .

Cykl zajęć „Jesienne eksperymenty’’ przybliżyły dzieciom bogactwo zjawisk zachodzących obok nas w życiu codziennym oraz był dla nich wielkim emocjonującym przeżyciem.

 

tekst i zdjęcia: Ewelina Kuczyńska