FAMOT Pleszew Sp. z o. o.

FAMOT Pleszew Sp. z o. o.

Klasa III c wybrała się z wizytą do FAMOTU. Dzieci usłyszały wyjątkową historię: „Kiedy w roku 1875 Ignacy Jezierski po przybyciu do Pleszewa zakładał warsztat ślusarski, na pewno nie wiedział jak potoczą się jego losy. Dzisiaj największa w Polsce fabryka obrabiarek ma za sobą wyjątkową historię i jest pięknym przykładem dziejów polskiego przemysłu. Później właścicielem fabryki został inżynier i budowniczy maszyn Seweryn Samulski, zięć Ignacego Jezierskiego. To właśnie jemu fabryka zawdzięcza rozbudowę i dynamiczny rozwój.”

Dzisiejszy FAMOT to nowoczesna fabryka, dzięki eksportowi znana bardziej na świecie niż w Polsce. Obecnie około 90% produkcji trafia na eksport, również do krajów pozaeuropejskich.

Uczniowie przeszli kolejne etapy powstawania obrabiarki. Obejrzeli duży Dział Konstrukcji, największą i najważniejszą częścią firmy – Wydział Obróbki Mechanicznej. Firma FAMOT, dzięki posiadanej kadrze inżynieryjnej oraz przynależności do koncernu GILDEMEISTER – światowego lidera technologii obróbki skrawaniem, produkuje obrabiarki oparte na najnowszych technologiach.

Bardzo dziękujemy rodzicom Szymona za pomoc w zorganizowaniu tak atrakcyjnej i ciekawej wycieczki 🙂 a pracownikom firmy za życzliwe przyjęcie, podarowane upominki i miły czas spędzony w firmie :-).

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Korach