Dzień Flagi Państwowej w klasach IV-VI

Dzień Flagi Państwowej w klasach IV-VI

2 maja w całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Po pierwsze, 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. W obecnych czasach nie musimy ściągać flag, stąd święto flagi dopełnia patriotyczny charakter pierwszych dni maja.

Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Obecna flaga państwowa jest umocowana w prawie ustawą z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Sama flaga obowiązuje od 1919 roku, wtedy to po raz pierwszy w historii uchwalono prawo, które regulowało kolory polskiej flagi.

30 kwietnia uczniowie klas IV-VI razem z nauczycielami uczcili to ważne dla Polaków święto. W tym dniu najważniejszym dla nas kolorami była biel i czerwień, kolory naszej flagi państwowej. Pomysły dzieci na biało-czerwone stroje przeszły najśmielsze oczekiwania nauczycieli. Od pomalowanych na biało-czerwono paznokci po szaliki i czapki. Przyjemnie było patrzeć na radosne buzie naszych wychowanków. Był to dzień bez pytania i zadań domowych. Odbył się także konkurs na najładniejszą gazetkę klasową. Uczniowie zapoznali się też z historią flagi Polski.

Jednym z ważnych punktów tego dnia było przeprowadzenie sondy ulicznej. Harcerki i SU klas IV-VI pod opieką p. K. Lewicz i N. Przybylskiej zadawały pytania mieszkańcom naszego miasta dotyczące Dnia Flagi Państwowej i Święta Konstytucji 3 Maja. Pleszewianie chętnie udzielali odpowiedzi. W nagrodę otrzymywali flagi  lub kokardy wykonane przez uczniów.