Dzień Bezpiecznego Internetu: DZIAŁAJMY RAZEM!

Dzień Bezpiecznego Internetu: DZIAŁAJMY RAZEM!

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu będziemy obchodzić w Polsce już po raz 18!

Nasza szkoła również włączyła się w obchody DBI, zgłosiliśmy inicjatywę  i świętujemy
luty/marzec pod hasłem:
„Dzień Bezpiecznego Internetu: DZIAŁAJMY RAZEM”

Podczas obchodów DBI 2022 chcemy podkreślić, że Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Wychowawców prosimy o włączenie się w obchody i przekazanie uczniom następujących informacji:

  • Na godzinach wychowawczych, każdy wychowawca przeprowadza zajęcia /pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Przeprowadzoną lekcję należy potwierdzić wpisem tematu do dziennika. Klasy mogą również (w swoich salach) przygotować gazetki.

W ramach DBI odbędzie się cykl webinarów, gdzie zaprezentowane zostaną konkretne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa online oraz skuteczne narzędzia edukacyjne.
Odbędą się lekcje i spektakle online – w których mogą wziąć udział całe klasy!

 

Klasy 1

Spektakl pt. „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”

10.02.2022 godz. 8.55

To cykl wyjątkowych wydarzeń streamingowych w ramach, których udostępniony zostanie spektakl dla dzieci z klas 1 – 3.  Jego misją jest pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Po spektaklu odbędzie się interaktywne spotkanie online z Plikiem i Folderem. (Streaming spektaklu oraz spotkania z bohaterami odbędzie się za pomocą platformy YouTube. Zalecamy, aby na platformę rejestrować się z utworzonego wcześniej na gmailu konta klasy lub szkoły, w celu lepszej komunikacji podczas wydarzenia, które jest podzielone na dwie części:
I część:
 Prezentacja nagranego spektaklu
II część:
 Interaktywne spotkanie online na żywo z bohaterami Plikiem i Folderem
Czas trwania: 2h lekcyjne

KLASY 2
 22.02.2022 r. godz. 8.55 „Poznaj bezpieczny internet”

Lekcje Poznaj bezpieczny internet” adresowane do uczniów klas 2 szkół podstawowych oparte są o fabułę projektu edukacyjnego Sieciaki.pl. Śledząc walkę drużyny Sieciaków ze złymi Sieciuchami: Kłamaczem, Bełkotem, Kradziejem i Śmieciuchem, uczniowie poznają podstawowe zagrożenia online, jak cyberprzemoc, nadużywanie sieci, kontakty z obcymi osobami oraz zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Lekcje z wykorzystaniem serii kreskówek poprowadzi autor projektu Sieciaki – Łukasz Wojtasik. Ostatnie 30 minut zajęć to praca uczniów (indywidualna lub w grupach) nad plakatami nawiązującymi do tematyki lekcji.
Cel zajęć:

  1. wprowadzenie w tematykę bezpiecznego korzystania z internetu,
  2. zapoznanie z podstawowymi zagrożeniami, które dziecko może napotkać
    w sieci,
  3. przekazanie wiedzy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom niebezpiecznym online.Odbiorcy: Uczniowie klas 2 szkół podstawowych
    Czas trwania: 2 lekcje (2 x 45 min)
    Materiały: arkusze papieru A3, materiały do przygotowania plakatów, np. mazaki, nożyczki, klej, kolorowe kartki.

Klasy 3

„Sieciakowe Zasady Ekranowe” 23.02. 2022 r. godz. 8.55

 

Lekcje Sieciakowe Zasady Ekranowe” adresowane są do uczniów klas 3-5 szkół podstawowych. Poświęcone są bezpieczeństwu dzieci w internecie, ze szczególnym uwzględnieniem problemu nadużywania ekranów i promocji zrównoważonego korzystania z sieci. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie czytają książkę Sieciaki. Misja Bezpieczny Internet”, autorstwa Łukasza Wojtasika jeżeli znajduje się ona w zasobach szkolnej biblioteki albo słuchają słuchowiska internetowego pod tym samym tytułem dostępnego bezpłatnie w serwisie Sieciaki.pl. Lekcje poprowadzi Łukasz Wojtasik odwołując się do przygód Sieciaków i doświadczeń oraz opinii uczniów. Ostatnie 30 minut zajęć to praca uczniów (indywidualna lub w grupach) nad plakatem nawiązującym do tematyki lekcji.

Cel zajęć:

wprowadzenie uczniów w tematykę bezpiecznego korzystania z internetu,

omówienie zagrożeń związanych z nadużywaniem ekranów, promowanie zrównoważonego korzystania z sieci.

Odbiorcy: Uczniowie klas 3 szkół podstawowych
Czas trwania: 2 lekcje (2 x 45 min)
Materiały: arkusze papieru A3, materiały do przygotowania plakatów, np. mazaki, nożyczki, klej, kolorowe kartki.

 UWAGA
W ramach podjętej współpracy z Biblioteką Publiczną, klasy III a i b wezmą udział w zajęciach pt. “O wiarygodności i prawie do prywatności w sieci”.
MIEJSCE: Biblioteka Publiczna
Data: 1–2 marca 2022 r.

KONKURSY

Klasy 1-3

Konkurs pt. „Przestrzenny Model Wirusa komputerowego”

Zapraszamy chętnych uczniów klas I-III do udziału w konkursie na najfajniejszy przestrzenny model wirusa (wirus powinien zawierać elementy związane z bezpieczeństwem w sieci). Wykorzystujemy elementy z recyklingu. Praca musi być przestrzenna!

Wykonane prace należy przynieść do p. R. Adamek (gabinet pedagoga szkolnego) lub p. Małgorzaty Michalskiej (sala komputerowa) do 12.03.2022 r.

Klasy 4-5

Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie na najładniejsze przebranie komputerowe. Strój powinien uwzględniać elementy bezpieczeństwa w sieci. W Dniu Obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu tj. 16.02.2022 r. przebieramy się w przygotowany strój komputerowy, a jury wyłoni zwycięzców.

 

Klasy 6-7

Zapraszamy chętnych uczniów klas 6-7 do udziału w konkursie polegającym na przeprowadzeniu wywiadu pt. “Jak dbasz
o bezpieczeństwo w sieci”? (nagraj wywiad max 2 min ze spotkaną osobą/znajomym/kolegą). Wywiad prześlij na outlooku do p. M. Michalskiej (sala nr 1)

 

Klasy 8

Zapraszamy chętnych uczniów klas VIII do udziału w konkursie polegającym na napisaniu opowiadania na temat: „Moja przygoda z komputerem”. Prace należy przesłać na adres romanaadamek@interia.pl

 

Konkursy trwają do 10.03.2022 r.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

 

Wychowawców wszystkich klas prosimy o przeprowadzenie lekcji dotyczącej zasad bezpieczeństwa w sieci i wpisanie tematu do e- dziennika.

Koordynatorzy:

Romana Adamek
Małgorzata Michalska