„CHRONIMY DZIECI” – komputer, Internet, telefon komórkowy

„CHRONIMY DZIECI” – komputer, Internet, telefon komórkowy

W naszej szkole ruszył nowy program „CHRONIMY DZIECI”, którego głównym celem

jest ochrona dzieci przed przemocą ze strony dorosłych i rówieśników.

Komputer, Internet, telefon komórkowy odgrywają w życiu dzieci niezwykle ważną rolę, ale jednocześnie niosą ze sobą nowe problemy i zagrożenia. Dzieci powinny znać te zagrożenia, a przede wszystkim wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Tylko one same mogą siebie najlepiej ochronić!

Pomagając naszym dzieciom nabyć umiejętności rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi rozpoczęliśmy w klasach I-III cykl zajęć poświęcony bezpieczeństwu dzieci w sieci.

We wtorek, 13 października, w auli szkoły spotkali się uczniowie klas drugich. Pierwsze spotkanie z cyklu „Owce w sieci” przybliżyło dzieciom czym jest Internet, do czego używamy komputera i telefonu komórkowego. Dzieci rozwiązały zagadki, wspólnie ustaliły, że telefon i komputer są bardzo przydatne, służą do nauki i zabawy, ale mogą być także niebezpieczne.

Następnie wspólnie obejrzeliśmy dwie bajki o owieczkach. Pierwsza kreskówka „Bez kożuszka” ukazała dzieciom jak niebezpieczne jest umieszczanie w sieci swoich zdjęć w kostiumie kąpielowym, samej bieliźnie lub bez niczego.

Druga bajka „Tajemniczy przyjaciel” uświadomiła dzieciom jak groźne może być zawieranie znajomości w Internecie. Dzieci ustaliły, że nie wolno nigdy podawać swoich danych, oraz dowiedziały się gdzie mogą szukać pomocy gdy spotka je coś tak nieprzyjemnego jak owieczkę – bohaterkę bajek.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało kartę pracy oraz broszurkę „10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci”.

Nowoczesne technologie otwierają szeroki dostęp do wiedzy i ułatwiają komunikację, są obecne w naszym życiu na co dzień.

Razem z dziećmi szukajmy więc bezpiecznych dróg wykorzystywania ich zalet!

Już za tydzień zapraszamy drugoklasistów na kolejne spotkanie.

 

Tekst Jolanta Nowacka, zdjęcia Marzena Kłakulak – Kucała